Skip to main content

Apple Valley 76er Baseball

Apple Valley, Minnesota
Home
76er News
Div I 3rd District
Div II 3rd District
2016 Season Summary
2015 Season Summary
2014 Season Summary
2013 Season Summary
2012 Season Summary
2011 Season Summary
2010 Season Summary
2009 Season Summary
2008 Season Summary
2007 Season Summary
Former 76ers
Don't Fear Failure
Who is Watching
Apple Valley Legion Club
History of Am Legion Base
The Poppy Story
Apple Valley Weather Repo
Member Login
Contact Us
Site Map
  
                2014 Apple Valley 76er Baseball Roster
 

Number

Player

POS 

B  T

Ht

Wt

Grad

       

 21

Casperson, Brady

INF

R  R

5"11

153

2015

 8

Dunbar, Jamil

P

R  R

6'5

180

2014

 16

Ford, Noah

P

L  L

6'5

200

2013

 1

Johnson, Cole

INF, P

R  R

5'11

170

2015

 12

Johnson, Mitch

INF,  P

R  R

6'0

225

2014

 23

Kohorst, Logan

INF, P

R  R

6'3

190

2014

 2

Luetje, Henry

INF, P

R  R

6'2

165

2016

 10

Nelson, Marcus

INF, P

R  R

6'2

180

2015

 22

Nelson, Mitch 

P

L  L

6'3

220

2015

 20

Ostapowycz, Andy

INF, P

L  R

6'0

220

2013

 3

Rehwaldt, Josh

INF, P

L  R

6'5

210

2015

 17

Rolland, Tyler

P

R  R

6'4

299

2014

 18

Skora, Joey

OF, P

R  R

6'0

175

2014

 5

Smith, Jake

OF, P

L  R

5'8

170

2014

 19

Smithwick, Tyler

INF, P

R  R

6'1

160

2015

 13

Tanberg, Sean

OF, P

R  R

6'1

180

2014

 7

Wetzel, Sam

INF, P

L  R

6'0

185

2015

 
 Number  Coaches

Year

 6

  Travis Flom

 1

    

 15

  Mike Quin

  2

 11

  Bruce Young

 21

 
 
 
 
     2014 APPLE VALLEY AMERICAN LEGION POST 1776 BASEBALL SCHEDULE 
     

   revised 7/30/2014

      * League Record:  3 - 4Overall Record:  25- 14 

Date

Day

Time

Opponent

Location

Scores

June

 

 

 

 

 

 6/10/2014

 Tues

 7PM

 Mankato

 LEGION FIELD

W  4 - 3

6/11/2014

Wed

7PM

Farmington

LEGION FIELD

 L   1 - 4 

6/12/2014

Thu

7PM

Totino Grace

LEGION FIELD

L  3 - 5 

6/13/2014

Fri

6PM

*  Eastview

Eastview High School

*  L 1 - 5  

  6/14/2014    Sat    3PM

 Wayzata

 Wayzata High School

 RAIN

6/17/2014

Tue

7PM

Shakopee

LEGION FIELD

L 1 - 6 

6/18/2014

Wed

7PM

New Prague

LEGION FIELD

L 0 - 2 

6/19/2014

Thur

7:30PM

St Cloud Tournament

vs St Cloud Chutes

Putz

W 3 - 1 

6/20/2014

Fri

5:30PM

St Cloud Tournament

vs Maple Grove

Putz

L 1 - 6 

6/21/2014

Sat

12:30PM

St Cloud Tournament

vs Cottonwood

Putz

W 7 - 2 

 6/21/2014

Sat

8PM

St Cloud Tournament

 Lakeville South

 Faber

 W 7 - 3

6/24/2014

Tue

7PM

* Rosemount

LEGION FIELD

*  W 11 - 3 

6/25/2014

Wed

6PM

* Lakeville North

Lakeville North High School

*  L 1 - 11 

6/26/2014

Thur

7:30PM

* Prior Lake

Memorial Park

* L 3 - 5 

6/27/2014

Fri

1:30PM

LaCrosse Tournament

vs Roch Patriots

UW-LaCrosse Campus

W 4 - 1 

6/28/2014

Sat

3PM

LaCrosse Tournament

vs Holmen, WI

Copeland Park

W 8 - 4 

6/28/2014

Sat

8PM

LaCrosse Tournament

vs LaCrosse, WI Post 52

Copeland Park

W 10 - 9 

6/29/2014

Sun

12:30PM

LaCrosse Tournament

vs Winona

Copeland Park

W 11 - 1 

July

 

 

 

 

 

7/2/2014

Wed

7PM

St Paul Park

LEGION FIELD

W 11 - 1 

7/4/2014

Fri

 

10:30AM

6PM

New Ulm Tournament

vs Las Vegas

vs Brandan Valley

 

Essig Park

Searles Park

L 1 - 6

W 4 - 3 

7/5/2014

Sat

 

12:30PM

5:30PM

New Ulm Tournament

vs Kenyon

vs Burnsville

 

Searles Park

Johnson Park

W 4 - 0

W 6 - 5 

7/6/2014

Sun

 

9:30AM

2:30PM

New Ulm Tournament

Pool Winners

Championship

Johnson Park

Las Vegas advanced from Pool 

7/8/2014

Tue

7PM

Inver Grove

LEGION FIELD

L 1 - 9 

7/9/2014

Wed

7pm

* Burnsville

AliMagnet

* L 1 - 9 

7/10/2014

Thur

7PM

* Eagan I

LEGION FIELD

* W 2 - 0 Forfeit 

7/11/2014

Fri

5PM

Gopher Classic Tournament

vs Sioux Falls West

LEGION FIELD

W 4 - 3 

7/11/2014

Fri

7:30PM

Gopher Classic Tournament

vs HamLake

LEGION FIELD

W 3 - 1 

7/12/2014

Sat

5PM

Gopher Classic Tournament

vs East Ridge

LEGION FIELD

W 3 - 1 

7/12/2014

Sat

7:30PM

Gopher Classic Tournament

vs Ash-Port, WI

LEGION FIELD

W 5 - 0 

7/13/2014

Sun

7:30PM

Gopher Classic Tournament

vs Owatonna 

LEGION FIELD

W 11 - 6 

7/14/2014

Mon

TBD

Gopher Classic Tournament

Quarter Finals vs Coon Rapids

Red Haddox Field

L 8 - 14 

7/16/2014

Wed

7PM

Chanhassen

LEGION FIELD

W 5 - 4 

7/18/2014

Fri

6PM

* Lakeville South

FARMINGTON HS

W 1 - 0 

Sub-State 5

 

 

 

 

 

7/23-7/26

TBD

vs Lakeville South

vs New Prague

vs Woodbury Blue

vs Burnsville

vs Inver Grove Heights

vs Burnsville

Burnsville advances

Burnsville

W 7 - 5

L 2 - 7

W 10 - 3

W 11 - 10

W 5 - 3

L 1 - 8

MN State

 

 

 

 

 

8/1 - 8/3

 

TBD

TBD

Host - Eagan

 

Regional

 

 

 

 

 

8/7 - 8/10

 

TBD

TBD

Fargo, ND

 

World Series

 

 

 

 

8/13 -8/17

 

TBD

TBD

Shelby, NC

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 2014 Hitting Stats:
#RosterGP PA AB H 1B 2B 3B HR RBI R HBP ROE FC CI BB K AVG OBP SLG OPS
20Andy Ostapowycz36 126 108 34 26 7 0 1 18 16 4 2 5 0 14 8 .315 .413 .407 .820
21Brady Casperson37 138 115 47 36 11 0 0 20 26 3 2 3 0 13 11 .409 .477 .504 .982
1Cole Johnson35 120 92 22 20 2 0 0 8 17 3 3 5 0 14 9 .239 .355 .261 .615
2Henry Luetje14 28 24 5 5 0 0 0 2 2 0 4 1 0 1 8 .208 .240 .208 .448
5Jake Smith38 145 119 48 33 11 3 1 20 35 5 2 2 0 16 6 .403 .483 .571 1.054
18Joey Skora27 81 63 8 8 0 0 0 2 9 2 2 2 0 9 25 .127 .253 .127 .380
3Josh Rehwaldt35 132 118 35 30 4 0 1 25 19 1 5 5 0 10 16 .297 .348 .356 .704
23Logan Kohorst38 133 113 35 27 7 0 1 23 13 3 3 5 0 12 17 .310 .379 .398 .777
10Marcus Nelson6 11 10 0 0 0 0 0 0 1 0 0 2 0 1 4 .000 .091 .000 .091
12Mitch Johnson4 4 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1 .000 .250 .000 .250
22Mitch Nelson3 3 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 3 0 -- 1.000 -- --
16Noah Ford1 2 2 1 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 .500 .500 .500 1.000
7Sam Wetzel23 69 55 10 10 0 0 0 3 13 0 2 4 0 12 14 .182 .324 .182 .505
13Sean Tanberg36 110 88 21 18 3 0 0 10 16 1 3 6 0 15 21 .239 .352 .273 .625
19Tyler Smithwick31 91 77 20 18 2 0 0 9 10 3 3 0 0 6 11 .260 .333 .286 .619
Totals38119398728623247341401802531400127152.290.379.356.735
 
 
 
2014 Pitching Stats
#RosterIP GP W L SV SVO BS SV% H R ER BB K HBP ERA WHIP
20Andy Ostapowycz41.1 11 1 1 2 2 0 1.000 42 23 14 20 16 4 3.048 1.500
1Cole Johnson33.0 8 3 3 0 0 0 -- 37 17 13 10 15 0 3.545 1.424
2Henry Luetje22.2 9 4 1 0 0 0 -- 26 20 12 10 5 3 4.765 1.588
5Jake Smith26.0 12 3 0 3 4 1 .750 18 5 3 8 18 4 1.038 1.000
8Jamil Dunbar22.0 6 2 0 0 0 0 -- 17 9 5 12 8 1 2.045 1.318
18Joey Skora25.2 7 2 1 0 0 0 -- 30 15 13 12 11 1 4.558 1.636
3Josh Rehwaldt3.2 3 0 1 0 0 0 -- 10 14 5 3 4 3 12.273 3.545
23Logan Kohorst11.2 9 1 0 3 3 0 1.000 4 0 0 5 17 0 .000 .771
10Marcus Nelson14.0 8 0 0 0 0 0 -- 11 6 5 5 5 0 3.214 1.143
12Mitch Johnson11.2 11 0 0 0 0 0 -- 20 8 7 5 4 1 5.400 2.143
22Mitch Nelson22.1 8 2 2 0 0 0 -- 30 17 13 12 10 1 5.239 1.881
16Noah Ford15.1 4 0 3 1 1 0 1.000 23 15 8 5 2 2 4.696 1.826
13Sean Tanberg1.0 1 0 0 0 0 0 -- 1 0 0 0 0 0 .000 1.000
17Tyler Rolland17.1 7 3 2 0 0 0 -- 28 19 14 8 3 0 7.269 2.077
Totals267.23921149101.900297168111115118203.7321.539
 
2014 Fielding Stats
#RosterTC A PO E DP TP FPCT
20Andy Ostapowycz91 42 44 5 6 0 .945
21Brady Casperson157 83 65 9 14 0 .943
1Cole Johnson131 70 54 7 13 0 .947
2Henry Luetje21 10 9 2 0 0 .905
5Jake Smith115 13 102 0 0 0 1.000
8Jamil Dunbar5 3 1 1 0 0 .800
18Joey Skora64 6 56 2 0 0 .969
3Josh Rehwaldt243 13 226 4 19 0 .984
23Logan Kohorst96 16 77 3 0 0 .969
10Marcus Nelson7 2 4 1 0 0 .857
12Mitch Johnson0 0 0 0 0 0 --
22Mitch Nelson4 0 3 1 0 0 .750
16Noah Ford6 2 2 2 0 0 .667
7Sam Wetzel73 3 69 1 0 0 .986
13Sean Tanberg57 1 55 1 0 0 .982
17Tyler Rolland2 1 0 1 0 0 .500
19Tyler Smithwick71 29 36 6 7 0 .915
Totals115029480947250.959
 
2014 Photos Courtesy of Krys Wetzel
 
 
 
  
 
            
 
 
 
 
Photo    Photo    Photo
 
 
 
 
    Photo 
 
 
 
 
 
 
Photo  Photo  Photo
 
 
 
 
                
      
 
 
 
Weekly State American Legion Poll Division One Teams
 
 
 
 
 

Results for 7/27/14 - FINAL Pre-State Tournament
Team:Last Poll Position (7/13/14)This Poll PositionTotal Points1st Place Votes
Excelsior*1114014
Tri-City Red (MV)*22125 
Lakeville North*33105 
Burnsville*12459 
Hamline Purple* 545 
Chaska* 639 
Eden Prairie4738 
New Ulm Gold*11836 
Alexandria*15928 
Rochester Redhawks* 1026 
Nisswa (Brainerd)*181123 
St. Cloud Chutes*211222 
Champlin*121320 
Edina51419 
Wayzata81515 
Eastview71613 
Hopkins 175 
Shakopee 184 
Delano* 193 
Chanhassen 202 
East Ridge14202 
St. Francis* 221 
Apple Valley23   
Bemidji    
Bloomington Blue10   
Cambridge    
Chester Bird (Benilde)    
Cold Spring    
Coon Rapids17   
Duluth Lakeview    
Eagan**    
Elk River16   
Forest Lake    
Fridley Gold Eagle (TG)19   
Giantvalley    
Grand Rapids    
Hibbing    
Kramer-Berg (Mahtomedi)6   
Lino Lakes    
Maple Grove    
Maplewood Green    
Moorhead21   
New Prague    
North St. Paul9   
Prior Lake19   
Proctor    
Rochester A's    
St. Louis Park    
Tri-City Blue (St. Anthony)    
Westphal Armstrong    
Woodbury Blue    
     
Total Points:  770 
512214
*Earned 2014 Division I State Tournament Berth
**Participating in State Tournament as Host Team
This Week's Voters (14):Kevin Engebretson, Alexandria
Mike Fogelson, Bemidji
Joel Gotfredson, Mpls SW
Dutch Heiderscheit, Roch. Patriots
Troy Kinney, Princeton
Bill Kinnunen, Grand Rapids
Tink Larson, Waseca
Ron Nenovich, Bloomington Gold
Greg Nesbitt, Prior Lake
Jim Peck, Excelsior
Greg Schmidt, Forest Lake
John Sherman, Sun-Current
Chris Vito, District 9
Tom Yelle, Coon Rapids/ARCC
This Week's Absent Voters (1):Ron Adams, North St. Paul
Tabulated by:Gail Kalata
 
 
Week of 7/14/14:
1. Excelsior
2. TriCity Red
3. Lakeville North
4. Eden Prairie
5. Edina
6.Mahtomedi
7. Eastview
8. Wayzata
9. North St Paul
10. Bloomington Blue
23. Apple Valley
 
Week of 6/29/14:
1. Lakeville North
2. Eden Prairie
3. Tri-City Red
4. Excelsior
5. Mahtomedi
6. Edina
7. Wayzata
8. Bloomington Blue
9. East Ridge
10. Burnsville
 
Week of 6/22/14:
1. Eden Prairie
2. Lakeville North
3. TriCity Red
4. Excelsior
5. Mahtomedi
6. Bloomington Blue
7. Burnsville
8. East Ridge
9. Edina
10. Elk River
10. Totino Grace
 
Week of 6/15/2014:
1. Eden Prairie
2. Lakeville North
3. TriCity Red
4. Excelsior
5. Mahtomedi
6. Bloomington Blue
7. Burnsville
8. Elk River
9. East Ridge
10. Hamline Purple
11. St Cloud Chutes
12. Brainerd
13. Rochester RedHawks
14. Benilde
15. Proctor
 
Week of 6/8/2014:
1. Eden Prairie
2. Excelsior
3. Lakeville North
4. TriCity Red
5. Bloomington Blue
6. Mahtomedi
7.Burnsville
8. East Ridge
9. Brainerd
10. Hamline Purple
11. Elk River
12. Elk River
13. Chester Bird (Benilde)
14. Rochester RedHawks
15. Coon Rapids
 
Pre-Season Poll  6/1/2014
1. Eden Prairie
2. Excelsior
2. Lakeville North
4. Tri City Red
5. Bloomington Blue
6. Mahtomedi
7. Burnsville
8. East Ridge
9. Hamline Purple
10. Chester Bird
11. Rochester Red Hawks
12. Brainerd
13. Woodbury Blue
14. Coon Rapids
15. Forest Lake
15. New Ulm Gold 
 
 
 
     Sub-State 5 Tournament         
            July 23, 24, 25, 26, 27 2014St Paul Park 1             This game played at Field 1
 
    
       Play-in Game   Rosemount      
   

Loser G8

Apple Valley  10

 Inver Grove Heights 20 Wed 7PMTo Game 3      
   G10 G3 Rosemount 11       
   Sat 10:00AM    Rosemount  7Thurs 7:20PM  Inver Grove Hts 8        
  To G13Field 1G5Field 1G7 Apple Valley  11      
   Apple Valley     G13             
    Fri 4:20PMRosemount      10Fri 7:20PM        
    Woodbury BlueField 1Burnsville          7Field 1    Burnsville 2       
                           3 G1  Sat 7:00PM     Apple Valley    5                    AliMagnet Park:  Burnsville  
     Thurs 4:20PM  Field 1G14                               Field 1:  Rich Vanderlaan Field  
       Woodbury Blue 16Field 1     Burnsville  10G11                       Field 2:  Bob Bunnell Field  
               Sun 1PM     
     Woodbury Blue     4 Sat 1:00PM                 H            Field 1   Apple Valley      1    
   

Loser G7

 Inver Grove Hts

 Apple Valley    6 Field 1   Burnsville   10 **G15**           H    
   G9 G2    (if game)    
  To G 12Sat 10:20AM Lakeville South  6Thurs 4:00PM   Apple Valley  2   Sun after G14    Burnsville   
   IGHField 2G6Field 2G8   Field 1    
                                  
    Fri 4:00PMLakeville South    5Fri 7:00PM New Prague 1 Inver Grove HtsLoser G13/G14 if 1st loss    
 
  
  Lakeville South
Field 2Farmington          3Field 2 G12          H            Burnsville   8    
     G4  Sat 4:00PM                         H     
     Thurs 7:00PM  Field 1       Inver Grove Hts  3                            G12 - G15,  H = Home Team 
       Farmington  0Field 2   New Prague  7                               G's 1 - 11 High Seed Home Team 
        Loser G 11                             All Games 9 Innings   
     New Prague        18  

 New Prague  1

                             Home Team occupies 3B dugout 
               
               
               
               
 
 
     Sub-State 6 Tournament        
              July 21, 23, 24, 25, 26, 27 2013Hastings  
 
    
       Play-in Game      Hastings      
   

Loser G6 

     Eastview  6

 Lakeville North      17 Mon 7PMTo Game 4      
   G10 G4 So St Paul       
   Fri 3PM       Hastings      1Weds 7PM Lakeville North  5        
  To G13DundasG7DundasG8 

Winner G10

     Eastview  4

      
   Eastview     G13      
    Thurs 2PMHastings/SoStPaul   9Thurs 5PM        
           Eagan  1St OlafEagan               1St Olaf   East Ridge 6       
     G3     Sat 4PM   Eastview  3     
     Weds 4PM  DundasG14               Play-in Game played at South St Paul 
              Eagan       5Dundas   East Ridge    7G11                 All other games played at Dundas or St Olaf 
               
     East Ridge      17 Fri 6PM        Lakeville North  5    
   

Loser G8 

 Lakeville North  4

 Prior Lake      9 Dundas    East Ridge   3 **G15**    
   G9 G1          Sun 1PM"if game"    
  To G12Fri 12Noon         Northfield    12Weds 2PM   Prior Lake  11          DundasSun  after G14               Lakeville  North       
   DundasG5St OlafG6   Dundas    
   Lakeville No            
 Bitmap Thurs  4PMNorthfield       0 Thurs 7PM   Prior Lake     5     

    Winner  G9

  Lakeville North 12

 Loser G13/G14 if First Loss   East Ridge  4    
 
      Northfield  3DundasRed Wing        0Dundas G12      
     G2  Sat 1PM      
     Weds 5PM  Dundas     Lakeville North  11     
              Red Wing      2St Olaf     Eastview     3        
                                           Prior Lake  2      
     Eastview         13         
     Pairings for Game 12 & 13 will not match previous opponents against each other unless absolutely necessary.   
     All Games 9 Innings         
     Home Team is high seed and occupies 3B Dugout