Skip to main content

Apple Valley 76er Baseball

Apple Valley, Minnesota
Home
76er News
Div I 3rd District
Div II 3rd District
2016 Season Summary
2015 Season Summary
2014 Season Summary
2013 Season Summary
2012 Season Summary
2011 Season Summary
2010 Season Summary
2009 Season Summary
2008 Season Summary
2007 Season Summary
Former 76ers
Don't Fear Failure
Who is Watching
Apple Valley Legion Club
History of Am Legion Base
The Poppy Story
Apple Valley Weather Repo
Member Login
Contact Us
Site Map

 

 

 

Apple Valley American Legion 2008 Roster

No           Player                            Ht/Wt    B/T Grad Positions

 15/33          Bodin, Matt                  6'0 185  R/R  2010  Pitcher, Catcher
 10               Buck, Jordan               5'10 187  L/R  2008  Catcher
  2                Elioff, Nick                  6'0 180  R/R  2008  Pitcher
 13               Erb, Joe                      6'3 200  R/R  2007  Pitcher
  8/26           Eul, Cory                     6'0 180  R/R  2008  Pitcher, SS
  4                Fabry, Erik                  6'2 195  R/R  2008  Pitcher, Outfield
 22               Fangel, Blake               6'2 215  L/R   2009  Pitcher, 3B
  9                Gretz, Aaron                6'0 200  L/R   2011  Catcher, 1B
  1                Gurtcheff, Matt             6'1 190  L/L   2009  Outfield
  6                Hermes, Boomer          6'3 170  R/R  2009  Catcher, 3B
  5                Schwantes, Andy         6'0 170  R/R  2008   2B, SS
  3                Lynch, Wesley             6'0 195  R/R  2008   Pitcher, 1B
  7                Peterson, Brandon        5'11 180  R/R  2008   Catcher, OF
 12               Pray, Trenton               5'11 195  R/R  2008   Outfield
 16               Radde, Justin               5'11 160  L/L   2008   Pitcher, 1B
 18/24          Sampson, David           6'2 170  R/R  2008   Pitcher
 20               Splett, Scott                 6'0 170  R/R   2010   Outfield

   Coaches: 11 Bruce Young,  14 Tom Butler, 19 Al Newman, 21 Jeff Buck
 
 
 
2008 Apple Valley American Legion Schedule
 
 
Blue = League "D" Game
 
Date Time            Opponent         Location                          Score/Record
June
09 Mon 5:30PM  Edina                 Braemar                             W 12-4  1-0
15 Sun 7PM        Chaska             Athletic Park    (cancelled to be rescheduled)
16 Mon 6PM       Lakeville So     LSHS                                   W 23-0   2-0
17 Tue 7PM        St Paul Park     Legion Fld                           W 13-8   3-0
18 Wed 7PM       Prior Lake        Memorial Field                    W 12- 9  4-0
19 Thu              St Cloud Tournament Travel
20 Fri  10AM      Monticello    St Cloud Tournament               W 13-3  5-0
20 Fri  5:30PM   St C Chutes  St Cloud Tournament                 L   4-7  5-1
21 Sat 9:00AM   St C 76ers    St Cloud Tourny                         W   2-1  6-1
21 Sat 5:30PM   Little Falls     St Cloud Tourny                        W  9-4   7-1   
22 Sun 11:00AM  Rochester  Eagles St Cloud Tournament      W 11-3  8-1
23 Mon 7:30PM  Lakeville No      Elko                                      W 14-7  9-1
24 Tue 7PM         Prior Lake         Legion Field                       W 16-6 10-1
25 Wed 7PM        Burnsville         AliMagnet                            L 6-8  10-2
26 Thu 6PM         Lakeville So     Apple Valley High School #1  W 11-4 11-2
27 Fri 5:45PM     Maple Lake Maple Grove Tournament Osseo HS rainout
28 Sat 3:00PM    Bloomington Blue M. Grove Tourn Champlin HS L 4-6 11-3
28 Sat  5:45PM  Centennial Maple Grove Tourn Osseo HS       W 2-1 12-3
30 Mon 6PM        Eagan                Eagan HS                             L 6-7 12-4
July
01 Tue 6PM        New Prague    Union Hill Park                      W 15-3 13-4
02 Wed 7PM      Rosemount      Legion Fld                              L 1-5 13-5
04 Fri 10AM        Creighton, NE   New Ulm Tournament          W 13-1 14-5
04 Fri  5PM         New Ulm Blue   New Ulm Tournment           W 10-0 15-5
05 Sat 9:30AM    Roch A's        New Ulm Tournament              W  8-3  16-5
05 Sat 4PM        Sleepy Eye    New Ulm Tournament               L 8-10  16-6
06 Sun 9AM       Las Vegas  New Ulm Tournament                   L 5-7  16-7 
07 Mon               Open date 
08 Tue  7PM        Eagan                Legion Fld                          W 8-7 17-7 
09 Wed 7PM       Lakeville No      Legion Fld                           W 6-4 18-7
10 Thu  6PM        Rosemount       Rosemount HS                     W 7-6 19-7
11 Fri    5:30PM   Bozeman, MT 8PM  Gopher Classic              W 1-0 20-7 
11 Fri    8:00PM  Sartell, MN Gopher Classic           rainout 
12 Sat   8PM       Cedar Vista, NV   Gopher Classic                   L 2-8 20-8 
13 Sun  5:30PM   Champlin Pk                                                 W 4-2 21-8
13 Sun  8PM        Hopkins  Gopher Classic                               L 8-9 21-9
15 Tue  7PM        Burnsville       Legion Field                         L 5-10 21-10 
16 Wed 7PM        Chaska           Legion Field                        W 11-3 22-10
18 Fri   8:00PM    Blissfield, MI   Appleton, WI Tournament    L 2-7 22-11 
19 Sat  12:30PM  Arlington Hts, IL  Appleton Tournament      L 5-6 22-12
20 Sun 12:30PM  LaCrosse, WI      Appleton Tournament      W 17-7 23-12
20 Sun 3:00PM    Appleton, WI        Appleton Tournament     L 1-5 23-13  
21 Mon    Coaches District Seeding Meeting - No Game Tonight  
22 Tue 7PM          Mahtomedi         Legion Fld                          W 6-4 24-13
25 Fri 7PM            Sub-Dist v. Farmington at Legion Field    W 17-2 25-13
26 Sat 1PM          Sub-Dist v. Farmington at Farmington      W 4-3 26-13
30,31 - 8/1-3 Third District Tournament:
30 Wed 5PM         at Dundas vs Woodbury Blue                    W 7 - 4 27-13
31 Thu  7:30PM    at Dundas vs West St Paul                         W 5- 4 28-13     
August
01 Fri  7:30PM     at Chaska vs Eagan                                    W 16-2 29-13
03 Sun 11AM      at Legion Field vs Eastview                        L 7-11 29-14
03 Sun 2:30PM   at Legion Field vs Oakdale                          W 4-1 30-14 
                 Legion State Tournament Burnsville
07 Thur 10AM     at Memorial Park in Prior Lake vs. No St Paul W13-12 31-14
07 Thur 7:30PM at Mem Park in PL vs St Cloud 76ers          L18-7 31-15 
08 Fri 10AM         at AliMagnet vs Wilmar                            W15-11 32-15 
08 Fri 4:30PM     at AliMagnet vs Eden Priairie                    L 18-8  32-16  
                 with this loss eliminated from State Tournament - season over
 
 
2008 Gopher Classic - Apple Valley Site
 
Fri July 11, 2008
10AM       Champlin Park 4 v. Hopkins 12
12:30PM Champlin Park 0 v. Cedar Vista, NV 7
3PM         Bozeman, MT 1 v. Cedar Vista, NV 0
5:30PM   Bozeman, MT 0 v. Apple Valley 1
8PM        Sartell v. Apple Valley rain out
 
Sat July 12, 2008
10AM       Champlin Park 1v. Bozeman, MT 6
12:30PM Sartell 4 v. Hopkins 6
3PM         Sartell 3 v. Champlin Park 2
5:30PM   Hopkins 5 v. Cedar Vista, NV 8
8PM         Apple Valley 2 v. Cedar Vista, NV 8
 
Sun July 13, 2008
10AM       Sartell 7 v. Bozeman, MT 8
12:30PM  Sartell 1 v. Cedar Vista, NV 11
3PM          Bozeman, MT 11 v. Hopkins 3
5:30PM    Champlin Park 2 v. Apple Valley 4
8PM          Hopkins  9v. Apple Valley 8 
 
Apple Valley        2 - 2
Bozeman, MT       4 - 1
Cedar Vista          4 - 1
Champlin Park     0 - 5
Hopkins                3 - 2
Sartell                  1 - 3
 
 Bozeman, MT Advances 
 
 
7/22/08:
Sub - District Play-in games: Best 2 of 3 series. Play begins on Friday July 25th. Winners advance to 16 Team Double Elimination Tournament that begins Wednesday July 30th. 
 
(1)  Burnsville v.  (32) South St Paul                      Burnsville Advances
(16) Watertown v. (17) Red Wing                           Red Wing Advances
(8)  Mahtomedi v. (25) Lakeville South                  Mahtomedi Advances
(9)  Oakdale v. (24) Inver Grove Heights               Oakdale Advances 
(12) Woodbury White v. (21) Shakopee                Woodbury Advances
(5)  St Paul Park v. (28) Prior Lake                        St Paul Park Advances
(13) Forest Lake v. (20) Stillwater                         Stillwater Advances
(4)  Eastview v. (29) St Peter                                  Eastview Advances
(3)  Apple Valley v. (30) Farmington                      Apple Valley Advances
(14) Plato v. (19) Woodbury Blue                           Woodbury Blue Advances
(6)  West St Paul v. (27) Faribault                          West St Paul Advances 
(11) New Prague v. (22) Northfield                        New Prague Advances 
(10) Lakeville North v. (23) Lonsdale                    Lakeville North Advances
(7)  Chaska v. (26) Hutchinson                               Chaska Advances
(15) Hastings v. (18) Rosemount                           Rosemount Advances 
(2)  Eagan v. (31) Waconia                                      Eagan Advances
 
3rd District Tournament Update:
District Tournament will be played at various sites this year including 1st and 2nd Round games at Red Wing, Prior Lake, Dundas and  Eagan. Burnsville, Chaska will host 3rd Round games and Apple Valley will host 4th & 5th Rounds. Play will begin on July 30 and continue through August 3, 2008.    
 
 
 2008 League Records
League "B" 
 
 
Plato                      8 - 3
Hutchinson          5 - 6
Lonsdale              6 - 5
Shakopee            7 - 5
St Peter                5 - 7
Waconia              1 -10
Watertown          8 - 4
 
 
League "D"
 
Apple Valley                9 - 4
Burnsville                   10- 3 
Chaska                         6 - 5
Eagan                          11- 3
Lakeville North            8 - 6
Lakeville South          2 -12 
Prior Lake                   2 -  9
Rosemount                 4 -  9  
 
  
 
League "C"
 
Eastview              12 - 2
Faribault                 6 -16
Farmington            3 -11
Hastings                 8 - 6
Northfield               5 - 9
New Prague         10 - 4 
Red Wing                7 - 7
Woodbury White  8 - 6
 
 
League "F"
 
Forest Lake                         8 - 6
Inver Grove Heights          6 -10
Mahtomedi                        10 - 4 
Oakdale                             12 - 3
St Paul Park                     12 - 3
South St Paul                     1 -15
Stillwater                            6 - 10 
West St Paul                    11 - 4
Woodbury Blue                  7 - 8
 
 
 
Weekly Rankings American Legion State Poll

                                                                                                     
 
              

State Legion Poll

 

Pre-State Tournament Poll 8/04/08:

1. Eden Prairie*137
2. Grand Rapids* 110 
3. Richfield*  94
4. Apple Valley*  73
5. RochPatriots* 66
6. North St. Paul* 58
7. Burnsville** 45
8. Maple Grove* 41
9. Edina* 39
10. Tri-City Red 37.
11. Roch Redhawks 22
12. Eastview* 21
13. Cold Spring* 20
14. Oakdale 15 
15. Hamline Purple 12

* Qualified for State

** Host for State

 

 

Preseason 2008 Legion Poll:

 

Team / Points / 1st Place Votes

1. Eden Prairie, 67, 4

2. Grand Rapids, 47, 1

3. Chaska, 41, 1

4. Coon Rapids, 40, 1

5. Apple Valley, 30, 1

5. Rochester Patriots, 30

7. Tri-City Red, 29

8. Excelsior, 25

9. Eastview, 22, 1

10. Rosemount, 21

11. Moorhead, 20

12. Rochester A's, 17

13. Burnsville, 12

13. Maple Grove, 12

15. Lakeville North, 10

16. Centennial, 7

16. Eagan, 7

16. Oakdale, 7

16. Thief River Falls, 7

20. Bloomington Blue, 6

20. Stillwater, 6

22. St. Cloud Chutes, 5

22. Tri-City Blue, 5

24. Brainerd, 4

24. New Ulm Gold, 4

26. Duluth Lakeview, 3

26. Hamline Purple, 3

28. Hopkins, 2

28. Perham, 2

29. Cambridge, 1

29. Mahtomedi, 1

29. Woodbury Blue, 1